Rehabilitacja neurologiczna — czy normobaria pomoże?
Uszkodzenie komórek mózgu lub ich utrata w wyniku urazu neurologicznego często sprawia, że człowiek traci umiejętność samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Na szczęście nie jest to wyrok na całe życie, ponieważ odpowiednia rehabilitacja potrafi w dużej mierze przywrócić utraconą sprawność.
Jej efekty będą jeszcze lepsze w połączeniu z tlenoterapią normobaryczną, która znacznie poprawia działanie poszczególnych układów organizmu (w tym neurologicznego).
Na czym polega normobaria?
Podczas wizyty w komorze normobarycznej dana osoba otrzymuje ogromną dawkę tlenu pod dużym ciśnieniem, który ma udowodnione działanie prozdrowotne dla mózgu. Dzięki temu terapia poprawia koncentrację i procesy myślowe, a ponadto przyspiesza leczenie poważniejszych schorzeń neurologicznych. Mózg staje się lepiej dotleniony, wskutek czego działa sprawniej — podobnie jak układ nerwowy.
Dzieje się tak dlatego, że tlenoterapia normobaryczna tworzy specjalne warunki, które pozwalają dostarczyć organizmowi tlen w większym stężeniu. Za pomocą krwi, limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego dostaje się on do wszystkich komórek i tkanek. W efekcie otrzymują więcej składników odżywczych oraz są lepiej dotlenione, co przekłada się na ich szybszą regenerację (szczególnie ważną w przypadku udaru).
Ponadto tlen stymuluje komórki, które do tej pory pozostawały uśpione, dzięki czemu wracają do pełnienia dawnych funkcji.
To jeszcze nie wszystko.
Odpowiednie dotlenienie działa antyoksydacyjnie i reguluje pracę metabolizmu. W efekcie redukuje obrzęk i ciśnienie śródczaszkowe. Co więcej, większa ilość krwi wzbogaconej o prozdrowotny tlen w mózgu sprawia, że:
- naczynia krwionośne obkurczają się,
- uszkodzenia i martwice regenerują się,
- obszary uszkodzone wskutek wylewu lub udaru ulegają redukcji,
- poprawia się koncentracja i pamięć,
- rehabilitacja przebiega szybciej i skuteczniej.
Komora normobaryczna — zastosowanie
Wypisane powyżej zalety powodują, że normobaria znajduje zastosowanie jako wsparcie złożonych terapii przy schorzeniach takich, jak:
- udar mózgu,
- zespół stresu pourazowego,
- zaburzenia neurologiczne wywołane np. urazami,
- stwardnienie rozsiane,
- choroba Alzheimera,
- choroba Parkinsona,
- migrena,
- nerwica,
- depresja.