Rehabilitacja kardiologiczna — jak pomaga w niej normobaria?
Mimo że rozwój medycyny znacznie poprawił nasze zdrowie i jakość życia, choroby sercowo-naczyniowe wciąż znajdują się na liście najpopularniejszych schorzeń. Jakby tego było mało, odpowiadają również za dużą część całkowitej rokrocznej liczby zgonów. Dlatego odpowiednie wsparcie dla osób z chorobami kardiologicznymi jest tak istotne.
Na tym polu wyróżnia się tlenoterapia normobaryczna, która nie tylko polepsza funkcjonowanie całego organizmu, ale również pomaga przy problemach z sercem.
Jak to robi? O tym przeczytasz poniżej.
Na czym polega normobaria?
Wizyta w komorze normobarycznej dostarcza ogromnej ilości tlenu pod ciśnieniem, który w tym szczególnym środowisku jest znacznie lepiej przyswajany przez organizm, co niesie za sobą wiele prozdrowotnych rezultatów.
Weźmy na przykład osobę chorującą na ostry zespół wieńcowy. Główną przyczyną tego schorzenia jest niedokrwienie serca, zaś dzięki normobarii ta sytuacja ulega zmianie. Tkanki otrzymują więcej tlenu, co nie tylko poprawia ich pracę, ale również zwiększa ukrwienie i redukuje ból. W efekcie komory serca pracują sprawniej. Ponadto tlenoterapia stosowana regularnie zmniejsza, a nawet całkowicie usuwa arytmię.
To jeszcze nie wszystko.
Dzięki odpowiedniemu dotlenieniu normobaria poprawia też wydolność organizmu, dzięki czemu chory może sobie pozwolić na większy wysiłek fizyczny. Co więcej, terapia wzbogaca krew w wodór. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ gdy ten pierwiastek znajduje się w odpowiednich miejscach w ciele, dzieli się swoimi właściwościami:
- antyutleniającymi,
- antyapoptycznymi,
- cytoprotekcyjnymi (szczególnie istotnymi w przypadku leczenia kardiologicznego).
Dodatkową zaletą komory normobarycznej jest stymulacja produkcji nowych komórek macierzystych, które odpowiadają za odbudowę tkanek i narządów.
Dla kogo jest tlenoterapia normobaryczna?
Każda osoba borykająca się z wadami serca (wrodzonymi lub nabytymi) skorzysta na regularnych wizytach w komorze normobarycznej. Pacjenci ze sztuczną zastawką i po jej wymianie również odnotują znaczną poprawę stanu zdrowia.
Jeśli zaś chodzi o kobiety w ciąży, które posiadają wadę serca, normobaria pomoże im łatwiej przejść poród. Ponadto znacznie zmniejszy ryzyko kardiologicznych (i innych) powikłań okołoporodowych.